X
Kemer Sularının Altı Renk Cümbüşüne Doyuyor

Antalya’da 23. Uluslararası Kemer Sualtı Günleri Başladı

Antalya’nın Kemer ilçesinde, Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) ve Akdeniz Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen 23. Uluslararası Kemer Sualtı Günleri, görkemli bir açılış töreniyle başladı.

Açılışta konuşan Kemer Kaymakamı Ahmet Solmaz, dalışın bölge için sürdürülebilir turizmin önemli bir parçası olduğunu vurguladı. Kemer’de 20’den fazla dalış noktası bulunduğunu belirten Solmaz, “Her yıl yaklaşık 100.000 kişinin dalış yaptığını düşünüyorum. Yani denizin altı bambaşka bir dünya. Burada konaklayan misafirlerimizin en az bir kez suyun altını görmesini arzu ederim.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Sualtı Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı ve Kemer Sualtı Arkeolojisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hakan Öniz ise Kemer Sualtı Günleri’nin sıradan bir festivalden farklı olduğunu ifade etti. Öniz, “Bu etkinlik sayesinde Kemer’i dünya arkeoloji sahnesine ve sualtı arkeoloji sahnesine taşıdık. Bugün belki Türkiye’nin yerini haritada gösteremeyen birçok insan, Antalya ve Kemer ilçesini öğrendi. Şu anda dünyada sualtı fotoğrafçıları ve sualtı arkeologları, Kemer’i sualtı fotoğrafçılığı ve sualtı arkeolojisi sayesinde çok yakından tanıyorlar.” diye konuştu.

KETAV Başkanı Volkan Yorulmaz, 23 yıldır düzenlenen organizasyonda emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Açılışa Kemer Kaymakamı Ahmet Solmaz, Kemer Cumhuriyet Başsavcısı Gamze Almalı, İlçe Jandarma Komutanı Ömer Seyhan, İlçe Sahil Güvenlik Komutanı Soner Tuna, Kemer Belediyesi Meclis Üyesi Cansın Efir, Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, KETAV Başkanı Volkan Yorulmaz ve yönetim kurulu üyeleri, Akdeniz Üniversitesi Sualtı Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı ve Kemer Sualtı Arkeolojisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hakan Öniz, Idyros Kazıları Bilimsel Danışmanı Dr. Ceyda Öztosun, UNESCO Sualtı Arkeolojisi UniTwin Network çerçevesinde Mozambik, Cezayir, Fas, Senegal, Cabo Verde, Cibuti, Komoros, Eritre, Kenya, Madagaskar ve Mauritius kültür bakanlıkları uzmanları ile Arjantin, Polonya ve Fransa gibi ülkelerden akademisyenler katıldı.

qr okuyucu -- ücretsiz qr menü -- Alan Adı Kaydı -- WordPress Hosting
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.