X

Avrupa’nın Sportif Başkenti: İstanbul, 2027 Avrupa Oyunları’nı Kucaklıyor

Taşdemir'den Geçen Senenin Rövanşı İçin Savaş Çığlığı

Avrupa’nın Sportif Başkenti: İstanbul, 2027 Avrupa Oyunları’nı Kucaklıyor

İstanbul 2027 Avrupa Oyunları İmza Töreni Gerçekleşti

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “2027 Avrupa Oyunları İmza Töreni” için İtalya’nın başkenti Roma’yı ziyaret etti.

Roma’da Avrupa Olimpiyat Komitesi (EOC) Başkanı Spyros Capralos ve İtalyan Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Giovanni Malago ile bir araya gelen İmamoğlu’na ziyaretinde Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkan Yardımcısı Ali Kiremitçioğlu ve Genel Sekreter Neşe Gündoğan eşlik etti.

Sala della Protometeca’da düzenlenen imza töreni öncesinde sırasıyla Malago, Capralos, Kiremitçioğlu ve İmamoğlu birer konuşma yaptı.

“Seçim Sürecinde Hemfikir Olunan Tek Konu Avrupa Oyunları ve Olimpiyatlardı”

İmamoğlu, imza töreni öncesinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Roma’nın bu özel mekanında çok anlamlı bir vesileyle sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Avrupa Olimpiyat Komitesi’nin İstanbul’a gösterdiği özel ilgi için kendilerine müteşekkiriz. Hep birlikte uzun ve heyecan dolu bir yolculuğa çıkıyoruz.

İstanbul 2027 Avrupa Oyunları ev sahipliğimiz bu konudaki planlarımızı açıkladığımızdan bu yana halkımızdan büyük ilgi ve destek gördü. 16 milyon İstanbullu diğer birçok konuda olduğu gibi olimpiyat adaylık çalışmalarımızı da onayladıklarını son seçimde gösterdiler. Seçim kampanyamız boyunca birçok konuda tartışmalar yaşandı. Fakat 2027 Avrupa Oyunları ve 2036 Olimpiyat Oyunları hedeflerimiz konusunda herkes hemfikirdi. Rakiplerim ve hükümet üyeleri dahil tüm siyasetçiler ve halkımız bu hedefler konusunda desteklerini ifade ettiler. İstanbul’un başarısı için birlik olduklarını kanıtladılar.”

“Bu Birlik Sporun Birleştirici Gücü Sayesinde Ortaya Çıktı”

Bu birliğin sporun birleştirici gücü sayesinde ortaya çıktığını belirten İmamoğlu, “Bugün burada sadece İstanbul için değil olimpiyatlar ve paralimpik oyunları adına önemli bir toplantı için bir arada olduğumuza inanıyorum. Üç imparatorluğun başkentliğini yapmış 8500 yıllık tarihi derinliği olan kadim dünya kenti İstanbul ile dünya sporunun en önemli organizasyonunu bir araya getirmek için çalışıyoruz. 2019 yılında İBB Başkanı olarak göreve başladığım günden beri her fırsatta olimpik hedeflerimizin çok büyük olduğunu belirttim. Karşılıklı saygı, dostluk ve mükemmellik gibi olimpik değerleri son 5 yıldır yaşatan bir şehiriz. Sporun ve olimpiyat felsefesinin dünyada en büyük dönüştürücü güçlerin başında geldiğinin farkındayız. İstanbul’un ve İstanbulluların sporun olumlu etkilerini en üst düzeyde yaşamalarını istiyoruz. Bunun için ilk dönemimizde ‘2036 Olimpiyat irade beyanıyla’ birlikte spor alanında pek çok yeni ve büyük projeyi gerçekleştirdik. İkinci görev dönemimizde de herkesin spor yaptığı ve bu sayede geleceğe umutla bakan bir İstanbul ve Türkiye en büyük hedefimiz olacak. Bu dönemde spor alanında pek çok yeni projeyi de tamamlayacağız.”

“En Büyük Adımımızı İstanbul’un 2027 Avrupa Oyunları’na Ev Sahipliği Yaparak Atıyoruz”

Olimpik kent olma amacı doğrultusunda ilk ve en büyük adımlarını İstanbul’un 2027 Avrupa Oyunları’na ev sahipliği yaparak attıklarını vurgulayan İBB Başkanı, “2027 Avrupa Oyunları’nın kentimizin ve Avrupa spor tarihinin eşsiz bir sayfası olacağını biliyoruz. Avrupa Oyunları’yla bölgemizin ve Avrupa’nın spora bakışına yön vermek konusunda iddialıyız. İstanbul olarak dünyada hiçbir kentin sahip olmadığı önemli avantajlarımız var. İstanbul’umuz Avrupa coğrafyasının ve belki de dünyanın en kalabalık ve coşkulu sporsever kitlesine sahip. İstanbul toplam 60 milyon taraftarı olan 20’ye yakın olimpik branşta faaliyet gösteren güçlü ulusal spor kulüpleriyle bu konuda eşsiz. Her yıl takım sporlarında Avrupa şampiyonalarında başarı peşinde koşan basketbol ve voleybol gibi önemli olimpik branşlarda Avrupa ve dünya şampiyonluklarına ulaşan takımlarımız var. 70 bin kişilik statları, 15-20 bin kişilik spor salonları her hafta doldurabilen bir sporsever kitlesine sahibiz.”

“İstanbul Avrupa’daki Her Sporcu İçin Büyük İlham Verici Bir Sahne”

İstanbul’da çok sayıda uluslararası turnuva düzenlediklerini ifade eden Ekrem İmamoğlu, “Bugün Avrupa’da hemen her alanda öne çıkan yıldız sporcular uluslararası organizasyonlara ilk adımlarını İstanbul’da attılar. İstanbul Avrupa’daki her sporcu için büyük ve ilham verici bir sahne. 2027’de bu sahneyi Avrupa Oyunları için kuracağız ve tüm dünyaya ilham vereceğiz. İstanbul 2027 ile Avrupa Oyunları’nın algısını ve etkisini büyüteceğiz. Spor dalı sayısı ve katılan sporcu sayısına bakınca Avrupa Oyunları’nın bir olimpiyat olduğunu söyleyebiliriz. Biz Avrupa Oyunları’nı tam bir olimpiyat ciddiyeti ve hassasiyetiyle ele alarak İstanbul’un organizasyon gücünü bir kez daha göstereceğiz. 2024 Paris Olimpiyat Oyunları süresince açacağımız ‘İstanbul Olimpiyat Evi’nde Avrupa Oyunları’nı özel olarak tanıtacak çok sayıda etkinlik düzenleyeceğiz. Buradan başta Başkan Capralos olmak üzere tüm EOC üyelerine Olimpiyat Evimiz’de konuk değil ev sahibi olduğunuzu belirtmek istiyorum. EOC’nin Paris’teki her türlü faaliyeti için İstanbul Olimpiyat Evimiz’in kapıları sonuna kadar açık olacak.”

Avrupa’daki Sporculara, Federasyonlara ve Sporseverlere Çağrı

Ekrem İmamoğlu imza töreninde bir çağrıda da bulunarak, “İlk çağrım Avrupa’nın tüm sporcularına: Gelin Avrupa’nın en renkli ve coşkulu tribünleri önünde yeteneklerinizi sergileyin. Gelin yetenekleriniz, kapasiteniz ve kişiliğinizle yeni nesillerin rol modeli olun. İkinci çağrım Avrupa’nın tüm olimpik spor federasyonlarına: İstanbul olarak her türlü iş birliğine açığız. İstanbul sadece olimpiyatlara ve paralimpik oyunlarına değil sizlerin bundan böyle düzenleyeceği tüm büyük organizasyonlara talip. Gelin birçok ilham verici hikayeyi birlikte yazalım, birlikte başaralım. Üçüncü çağrım Avrupa ve dünyadaki tüm sporseverlere: İstanbul’a geldiğinizde sadece spor izlemekle kalmayacak, dünyanın en heyecan verici kentinde hayatınızın en güzel günlerini yaşama fırsatı yakalayacaksınız. İstanbul halkının konukseverliğinin başka hiçbir şeye benzemediğini İstanbul 2027 için tribünlerde yerinizi aldığınızda göreceksiniz. Ve son olarak; tüm Avrupa’ya 2027’de bir arada olmak için çağrı yapmak istiyorum. İstanbul’da 2027 yılında farklılıklarımızla bir araya gelirken aslında ne kadar büyük ve renkli bir kültür birliği oluşturduğumuzu tüm dünyaya bir kez daha kanıtlayalım. Gelin 2027’de Avrupa’nın ve dünyanın en renkli kültürlerinin harmanlandığı İstanbul’da buluşalım. Her yıl 20 milyona yakın misafirimizin eşsiz deneyimler yaşamak için ziyaret ettiği İstanbul’a davetlisiniz.”

Capralos: “İstanbul Muhteşem Etkinliklere Ev Sahipliği Yapabileceğini Kanıtladı”

EOC Başkanı Capralos da konuşmasında İBB ve TMOK ile yaptıkları iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Capralos, “Bugün imzalanan mutabakat zaptı sayesinde Avrupa Olimpiyat Komitesi tüm Avrupa için özel bir spor gösterisi düzenleme noktasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Olimpiyat Komitesi ile yol alacaktır. İstanbul muhteşem etkinliklere ev sahipliği yapabilecek beceri, deneyim ve tutkuya sahip insanların yaşadığı bir şehir olduğunu kanıtladı. Spora büyük sevgi duyan bir şehir ve kıta genelinde her yaştan insanı sağlıklı yaşam tarzları oluşturmaya ve spora katılmaya teşvik edebilecek bir Avrupa Oyunları sunmak için birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Konuşmaların ardından;

qr okuyucu -- ücretsiz qr menü -- Alan Adı Kaydı -- WordPress Hosting
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.