X
Yapay Zeka, Türkiye’nin Spor Başarısını Artıracak

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Yapay Zeka Konferansı’nda Konuştu

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Yapay Zeka Derneği ile iş birliği içinde düzenlenen “Yapay Zekada Güncel Bilimsel Gelişmeler ve İyi Uygulama Örnekleri Konferansı”na katıldı.

Konferansta konuşan Bakan Bak, üniversite yıllarından beri yapay zeka konusuna ilgi duyduğunu belirtti. Gençlerin yapay zekaya olan ilgisinin farkında olduklarını vurgulayan Bak, “Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak dinamik bir yapıya sahibiz. Özellikle sporcularımızın performansını daha iyiye nasıl götürürüz, sakatlıklarını nasıl öngörebiliriz? Bu düşünceleri hayata geçirecek bir çalışma içerisindeyiz” dedi.

Yapay Zeka ile Sakatlıkların Önlenmesi

Bakan Bak, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı yaptığı dönemde sporcu gelişiminin önemini deneyimlediğini aktardı. Ölçülmeyen bir şeyin yönetilemeyeceğini vurgulayan Bak, “Sporcumuzun antrenman sonrasında kan değerlerini, kapasitesini, nefesini ölçemezsek onu daha doğru şekilde yönlendiremeyiz, sporcunun kapasitesini artıramayız” diye konuştu.

Bak, Eryaman’da bulunan Sporcu Sağlığı Merkezi’nde sporcuların sakatlanmalarının nasıl önlenebileceği, güreşçilerin tutuş açılarının nasıl değerlendirilebileceği ve rakibini hangi açıyla tutarsa daha az kuvvet harcayarak daha hızlı şekilde puan atabileceği sorularının cevabını aradıklarını söyledi. Bakanlık bünyesinde bu konuya ilgi duyan kişilerin yanı sıra yazılım konusunda çalışmış gençlik liderlerinin bulunduğunu belirten Bak, “Hep beraber yaptığımız antrenman tekniklerini değerlendirip yapay zeka ile bunları geliştirmemiz lazım, yeni modeller kurmamız gerekiyor” dedi.

Olimpiyatlara Hazırlıkta Yapay Zeka

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na yoğun bir şekilde hazırlandıklarını ifade eden Bakan Bak, rakiplerin nasıl hazırlandığını gözlemlediğini ve sporcuları geniş bir ekibin hazırladığını söyledi. Bakan Bak, “Sporcularımızın olimpiyatlarda başarılı olmasını istiyoruz, doğru antrenman tekniklerini uygulamak istiyoruz. Sakatlanmaları engelleyecek teknikleri kullanmamız lazım. Her sporcuya kişiselleştirilmiş antrenmanlar yaptırmamız gerek. Bunları uygulayabilmek için bizden daha hızlı, daha güçlü ve daha pratik düşünen yapay zekayı kullanacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Bak, yapay zekayı en iyi kullanan bakanlık olmak istediklerini vurgulayarak, “Kendimizi geliştirelim, öğrenmenin sonu yok, enerjinin sonu yok. Biz iyiyiz, güçlüyüz, başaracağız” dedi.

qr okuyucu -- ücretsiz qr menü -- Alan Adı Kaydı -- WordPress Hosting
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.