X
Türk Futbolu 18 Temmuz’da Yeni Bir Çağa Giriyor

UEFA İcra Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, TFF Başkan Adaylığı İçin Basın Toplantısı Düzenledi

UEFA İcra Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan adayı Servet Yardımcı, İstanbul’da bir otelde basın toplantısı düzenleyerek TFF başkan adaylığı ve çalışmalarıyla ilgili bilgiler paylaştı.

Yardımcı, üst üste 3. kez Avrupa şampiyonu olan Ampute Milli Futbol Takımı’nı kutlayarak sözlerine başladı. 18 Temmuz’da yapılacak TFF seçiminin olağanüstü bir seçim olduğunu ve Türk futbolunun içinde bulunduğu sorunlardan dolayı olağanüstü seçim kararı alındığını belirtti.

Yardımcı, “18 Temmuz’da Türk futbolu için yeni bir sayfa açılacaktır. Türkiye her alanda kendi sorunlarını kendi içinde çözebilecek bilgiye ve tecrübeye sahiptir. 18 Temmuz’da Türk futbolunda aklı selimin, sağduyunun, bilginin, iletişimin ve işbirliğinin yükseldiği bir dönemin başlangıcı olmalıdır. 18 Temmuz’dan sonra Türk futbolunda her şey yenilenecek. Dünyada ve Avrupa’da var olan sistemler ülkemizde de hayata geçirilecektir. Seçimde Türk futbol ailesinin değişim yönünde oy kullanacak her bir ferdi futbolda yeni bir yükselişin başlangıcına imza atacaktır” dedi.

7 yıldır UEFA Yönetim Kurulu üyesi olarak ülkeyi temsil ettiğini belirten Yardımcı, “Avrupa’da bana her zaman Türk futbolu adına sorular gelir. Son 2 yıldır özellikle bu sezon yaşananlar hakkında öyle sorular geldi ki inanın ne cevap vereceğimi bilemedim. Gelen her soruda büyük üzüntü duydum. Türk futbolunda sorunlar kronikleşti. Çözümler tıkanıp kaldı. Her krizde daha da geriye gitti. Futbol gibi dünyanın en sevilen sporunda sorunlar olur asıl marifet sorunların çözümü konusunda marifet ve iradedir. FIFA ve UEFA gibi düzenleyici kuruluşlar bu alanda büyük bir deneyime sahip. Benim başımda olduğum kurullar sorunları çözebilecek yapıya ve anlayışa sahip. Biz dünyada ve Avrupa’da nasıl sorunları çözüyorsak FIFA’da ve UEFA’da futbolu yönetirken hangi çözümleri üretiyorsak 18 Temmuz’dan itibaren aynı kuralları bilgi birikimi konusunda uzman arkadaşlarla birlikte Türkiye’de inşa edeceğiz. Türkiye’yi FIFA’da ve UEFA’da futbolun en üst noktalarında temsil ederken edindiğim bilgi ve tecrübeyi şimdi Türk futbolunun desteği ve iradesiyle edindiğim bilgi ve tecrübeyi federasyon başkanı sıfatıyla ülkeme kazandırmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu Zihniyet Değişimini Başarmak İçin Yola Çıktım”

Türk futbolunda güven ortamının tamamen kaybolduğunu vurgulayan Yardımcı, “Kulüpler, taraftarlar, yöneticiler, medya, futbolun paydaşları birbirinden uzak. Futbolun bir gerçeği var; sahadaki oyun ne kadar adil ve gerçekse futbolun topluma verdiği keyif, heyecan ve ilham o kadar yüksek olur. Futbolda heyecan ne kadar yüksekse ekonomisi de o kadar büyük olur. Futbolda güvensizliği oluşturan nedenlerin başında Merkez Hakem Kurulu’nun yapısal sorunları gelmektedir. Kurul yönetimi, hakem ve gözlemci sistemi, statü ve talimat sorunları başlıca sorunlu konulardır. Türk futbolunda alınan kararların kişiye, duruma, yere, zamana göre farklılık gösterdiğine dair yaygın kanı toplum vicdanına ve adil oyun (fair-play) ilkesine ters düşmektedir. Sonu gelmeyen belki çıkış noktası bile unutulmuş kavgalar, nefret söylemleri, fiili saldırganlık, çözülemeyen konular, rekabet etmek yerine husumet eden bir futbol iklimi son bulmalıdır. Türk futbolunda değişmesi gereken sadece bir yönetim değil zihniyettir. Ben bu zihniyet değişimini başarmak için yola çıktım. Futbolumuzu bugünkü günlere getiren yanlış ne varsa tümünü değiştireceğiz. Kulüplerimizin ekonomik sorunlarını da iyi biliyoruz. Bu konuda UEFA’da yeni bir model üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu.

“UEFA ve FIFA’daki İlişkilerimizi Türk Futbolunun Hizmetinde Seferber Edeceğiz”

Türk futbolundaki sorunların çözümü ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Yardımcı şunları söyledi:

“Biz kimseyle kavga etmeyeceğiz herkesle oturup birlikte çalışacağız Avrupa’daki güvenilir – adil ekonomisi güçlü futbol ortamını getireceğiz. Futbol tüm dünyada bir spordan daha fazlasını temsil ediyor. Futbol evrensel bir dildir. Sınırları, kültürleri, tarihsel bağları aşan birleştirici bir güce sahip. Din, dil, ırk gözetmeksizin insanları bir araya getiriyor, uzlaştırıyor. Dünya çapında milyarlarca insana, gençlere, çocuklara ilham veren onların hayallerini süsleyen sihirli bir oyun. Biz bu oyunun koruyucuları olarak futbolun temel değerlerini desteklemek, sürekli olarak gelişimine ve büyümesine hizmet etmekten sorumluyuz. 18 Temmuz’dan itibaren yepyeni bir anlayış ve heyecanla futbol ailesinin tüm paydaşlarıyla ortak hareket ederek UEFA ve FIFA’daki ilişkilerimizi, insan kaynağını, gücümüzü Türk futbolunun hizmetinde seferber ederek ilerleyeceğiz. Sakin, gül yüzlü, özgüvenli, paylaşımcı bir tavır içerisinde karşılıklı işbirliğiyle sorunları kurumsal anlayışla çözeceğiz.”

“Final Maçlarını İstanbul’a Kazandırdık”

Yardımcı, İstanbul’un UEFA için çok önemli olduğunu belirterek “Altyapılardan elit seviyeye kadar futbola yapılan her yatırım değerli. Türkiye futbol yönetiminde sorunların içerisinde sıkışıp kalmış olsa da güçlü yatırımlar yapmış olmanın karşılığını da alıyor. Ben UEFA’daki görevime başlarken futbola katkı sunmak için yola çıkmıştım. Türkiye’nin dünya markası olan İstanbul’u finaller şehri yapmak en önemli hedefimdi. Türkiye UEFA’nın en güvenli ortağı haline geldi. İstanbul dünya futbolunun kalbi. İstanbul’da şampiyonluk anısı olan dünya devleri ve yüzbinlerce yabancı var. İstanbul UEFA için de çok önemli. Bildiğiniz gibi Türkiye adına çok önemli bir başarıya daha imza attık; 2026 UEFA Avrupa Ligi ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali’ni İstanbul’a kazandırdık. Türkiye statları, tesisleri, modern altyapısı, havalimanları, yolları, turistik tesisleri ve sosyal dokusuyla çok güçlü bir marka. EURO 2032 ev sahipliği sayesinde diğer şehirlerimizi de kültürü, tarihi ve mutfağıyla dünyaya tanıtma fırsatını yakalayacağız. Bu hedefleri adım adım gerçekleştirdik. 2005 ve 2023 iki kez UEFA Şampiyonlar Ligi finali, 2009 UEFA Kupası finali, 2019 UEFA Süper Kupa finali, 2026 UEFA Avrupa Ligi finali, 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi finali ve İtalya ile ortak düzenleyeceğimiz EURO 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası. UEFA’nın elit seviyesindeki tüm organizasyonlarını Türkiye’ye kazandırdık. Türkiye’ye desteğini hiçbir zaman esirgemeyen yakın dostum UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’e ve UEFA yönetim kurulundaki arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu organizasyonların ülkemize kazandırılmasındaki desteklerini unutamayız. 18 Temmuz’dan sonra yeni bir hedefimiz daha olmalı; FIFA Dünya Kupası organizasyonunu ülkemize kazandırmak” şeklinde konuştu.

Almanya’da düzenlenecek 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda mücadele edecek olan A Milli Futbol Takımı’na başarılar dileyen Yardımcı, konuşmasının sonunda “18 Temmuz’dan sonra Türk futbolunun da yolu açık olsun. Ülkemiz, milletimiz ve Türk futbolu adına yeni ve özlenen bir dönemin başlangıcı olsun” dedi.

Daha sonra Servet Yardımcı’nın yönetim kurulu listesinde yer alan Cemil Kazancı da bir konuşma gerçekleştirdi.

qr okuyucu -- ücretsiz qr menü -- Alan Adı Kaydı -- WordPress Hosting
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.