X

Küçük Bilardocu, Büyük Hedefler: 8 Yaşındaki Çocuk Dünya Şampiyonluğunu Gözüne Kestirdi

Küçük Bilardocu, Büyük Hedefler: 8 Yaşındaki Çocuk Dünya Şampiyonluğunu Gözüne Kestirdi

Sakarya’da 8 Yaşındaki Eymen, Bilardoda Dünya Şampiyonluğunu Hedefliyor

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde yaşayan 8 yaşındaki Eymen Özbaş, yaşıtlarından farklı bir tutkuya sahip: Bilardo. Babasının bilardo salonunda antrenman yapan minik Eymen, dünya şampiyonu olmayı hedefliyor.

2 yıldır bilardo oynayan Eymen, “Hedefim dünya şampiyonu olmak. Babam bu bilardoyu öğretti. Benim için büyük bir avantaj başlattı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Babam öğretmeseydi ben şu an hiç spor dalı bilmiyordum. Büyünce dünya şampiyonu olacağım” dedi.

Eymen’in babası Ferhat Özbaş, bilardonun bir spor faaliyeti olduğuna vurgu yaptı. Özbaş, “Biz birer de sonlarına giremiyorduk 18 yaşından küçük olduğumuz için. Biz federasyon olduğumuz 2000’li yıllardan beri tabii Semih Saygıner ustayı da anmadan geçemeyeceğim. Federasyon olmamızın en büyük sebeplerinden bir tanesi. Çocukların artık bilardo salonlarına girip bunu spor olarak algılaması bizim için çok önemliydi” dedi.

Özbaş, Eymen’in teknik olarak 14-15 yaş seviyesinde oynadığını belirtti. “Sürekli tutuş vuruş ve teknik olarak çalıştırıyoruz. Bir dahaki etap ya bu sene belki de bir dahaki senenin başında Yıldızlar U17 kategorisi var onunla başlayacağız diye umuyorum” diye konuştu.

Eymen’i görerek bilardo oynamaya gelen eğitimci Erol Açıkel, “Ben aynı zamanda bir eğitimciyim. Okullarda çocukların ne gibi sıkıntılar yaşadığını boş kaldıklarında nasıl zararlı alışkanlıklarla uğraştıklarını görebiliyorum. Bilardo kesinlikle o bizim gördüğümüz zararlı alışkanlıkların hiçbirine benzemiyor artık bir spor dalı” dedi.

Açıkel, bireysel şiddetin daha az olduğu spor dallarına yönelmenin faydalı olduğunu söyledi. “Sporun da derslere ne kadar faydalı olduğuna bir örnek. Futbol en büyük seyirci kapasitesine sahip bir spor dalı. Ama son yıllarda da hep böyle şiddetle anılan tartışmalar olan kavgalar olan sahalarda bir spor dalı olmaya başladı. Kesinlikle alternatif spor dallarına daha böyle bireysel şiddetin daha az olduğu spor dallarına yönelmekte fayda olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

qr okuyucu -- ücretsiz qr menü -- Alan Adı Kaydı -- WordPress Hosting
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.